Akty notarialne Bydgoszcz
Sprzedaży nieruchomości
Podział spadku, w przypadku gdy w masie spadkowej są nieruchomości
Umów o zrzeczenie się dziedziczenia
Darowizn
Majątkowych małżeńskich, dotyczących ustanowienia rozdzielności majątkowej
Podział majątku wspólnego, w czasie trwania małżeństwa lub po jego rozwiązaniu
Na notariuszu ciąży obowiązek upewnienia się, że strony czynności w pełni zrozumiały treść aktu notarialnego i konsekwencje prawne wynikające z dokonywanej czynności.
Ponadto akt notarialny sporządzony może zostać na żądanie stron, w sytuacji kiedy do ważności czynności nie jest wymaganie zachowania formy aktu notarialnego, w celu lepszego zabezpieczenia interesów stron. Przykładem takiej umowy może być przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości.
Zasady sporządzania aktów notarialnych, wraz z wymogami dotyczącymi konstrukcji takich dokumentów reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie [Dz.U.2022.0.1799 t.j.]. Każdy akt sporządzany przez notariusza składa się z komparycji, która zawiera datę i miejsce przeprowadzenia czynności notarialnej wraz z danymi samego notariusza. W tym miejscu konieczne jest ponadto umieszczenie danych osobowych stron, które czynności dokonują.
Drugą część aktu notarialnego stanowią oświadczenia stron. Tutaj notariusz wskazuje również, na podstawie jakich dokumentów sporządzona została umowa notarialna. W treści umieszcza się niezbędne pouczenia prawne. W prawidłowo sporządzonym akcie notarialnym muszą znaleźć się również informacje odnoszące się do kosztów związanych z jego sporządzeniem – w tym o wysokości taksy notarialnej, wraz z podstawami prawnymi ich naliczenia i pobrania. Ponadto konieczne jest potwierdzenie pobrania należnych opłat dla Skarbu Państwa (podatki, opłaty sądowe).
Na końcu każdego aktu notarialnego umieszczana jest klauzula potwierdzająca, że treść dokumentu została odczytana (przez notariusza lub, ewentualnie, jego zastępcę) oraz przyjęta. Niezbędne jest złożenie podpisów – tak przez notariusza, jak i stron czynności, które mogą działać przez swoich pełnomocników.
Przed dokonaniem czynności notarialnej nasza Kancelaria Notarialna w Bydgoszczy udziela szczegółowych informacji dotyczących dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu notarialnego.
Każda czynność prawna będzie wymagała odrębnego kompletu dokumentów. Bez względu na rodzaj czynności notarialnej, notariusz musi potwierdzić tożsamość stron czynności, na podstawie ważnych dokumentów . Każda ze stron powinna zatem wylegitymować się za pomocą dowodu osobistego (w tym również dowodu elektronicznego – mDowodu), aktualnego paszportu lub w przypadku obcokrajowców, przedstawić kartę pobytu lub paszport.
Rachunek bankowy: 87 1050 1139 1000 0090 6327 4725